Serbian Underground // Hip Hop forum
Serbianunderground je najveca HipHop zajednica na Balkanu. Na nasem portalu mozete pronaci najnovije vesti iz sveta HipHopa, download zonu sa srpskim repom, galeriju grafita, kao i mnoge druge zanimljivosti.

Hip Hop - Sta je flow?

king of s3tz - 29 June 2008, 21:08
Naslov: Sta je flow?
Nisam znao gde da postavim topic, pa sam ga odje turio.
znaci ja sam pocetnik u hip hopu i ne znam sta je to FLOW? molim pomozite, verujem da vi znate.

thruo - 29 June 2008, 21:14

flow ti je tok po matrici...

flow ti je usko povezan sa deliverijem..

Professah - 29 June 2008, 21:14

Flow je reper iz NS-a. :-/
king of s3tz - 29 June 2008, 21:22

kako mislis tok po matrici?
a sta je deliveri?

ja sam jednom poslo jedan svoj text drugu, a on mi je reko da je text dobar samo sto nema flowa.

axa - 29 June 2008, 21:43

Ne mozhe se uvek po text-u reci da nema flowa jer taj neko ne zna kako je autor zamislio da odradi to sranje... Text mozhe biti mnogo chudne strukture,a da flow bude jeben...

Delivery, onako kako ga ja vidim ( a mislimda ga gledam kako treba ) ti je unoshenje emocija... Kao kod pevanja, menjanje boje glasa, stapanje sa semplom... jednostavno emocija...

A nek ti neko drugi objasni shta je flow jer ako ne razumesh na osnovu onoga shto je Thruo rekao, ne znam kako bih ti to objasnio...

thruo - 29 June 2008, 22:11

flow, to jest tok, ti je način na koji se uklapaš sa bitom, to jest sa ritmom... da li repuješ on ili off bit... to jest, da li gađaš svaki sner i kik, ili svinguješ malo vamo-tamo...

recimo, sajnkod ti repuje of bit, vinnie paz sledi kruto praćenje svakog snera bez varijacija, ajs nigrutin prati bit, ali ima taj off bit momenat...

a deliveri ti je to što ti je aksa rekao...

Loon - 30 June 2008, 06:45

pa dobro, ja se ne bih ograničio kod flow-a samo off i on beat, rekao bih da na flow utiče broj slogova, ono pod flow-om podrazumevam i brzinu repovanja na beat-u, koliko razvlačiš samoglasnike, tj da li repuješ brzo ili ne, ali opet, sve su to šeme upadanja u ritam...

a da, delivery je "emocija", i način na koji izgovaraš reči, npr, Lil Wayne, ono kreveljenje, mogao je na isti način da teče ali bez kreveljenja, ono menjanje glasa, dranje po mikrofonu, stavljanje akcenta na pojedine reči... eto tako ja vidim sve to...

king of s3tz - 30 June 2008, 10:41

hvala vam skonto sam.pis
frimen ej bre - 30 June 2008, 18:43

thruo pisao/la:
flow, to jest tok, ti je način na koji se uklapaš sa bitom, to jest sa ritmom... da li repuješ on ili off bit... to jest, da li gađaš svaki sner i kik, ili svinguješ malo vamo-tamo...

recimo, sajnkod ti repuje of bit, vinnie paz sledi kruto praćenje svakog snera bez varijacija, ajs nigrutin prati bit, ali ima taj off bit momenat...

a deliveri ti je to što ti je aksa rekao...

pa ne bih ja rekao da vini stalno prati sner ... ono mislim da je ranije cak repovao of bit pa da je krang to malo pokupio od njega ... ne znam tako mi deluje...

thruo - 30 June 2008, 18:51

Na prvom albumu JMT-a ne prati, ali na svim ostalim od violent by design je čvrsto vezan za sner...
Debeli - 2 July 2008, 16:44

Sajnkod kopira TOnedeffa tako da se moze reci da Tonedeff ide off bit (:
thruo - 2 July 2008, 19:08

Uf... ne bih rekao da je toundef off bit... on repuje u 90posto slučajeva duplo brže nego što bit teče, ali nije of..
Debeli - 2 July 2008, 20:38

to pokusava brat lonza veruj mi (:
Dominik - 3 July 2008, 03:41

Lonza je lud! :-)
Debeli Lonza - 5 July 2008, 13:16

ne seri da pominjete mene...ja ne kopiram brate toundeffa... (flow ne mogu da mu ukradem,ne pokusavam da pevam,a liricki sam tek drugaciji :) ne zelim biti kopija,nije on samo brz brate :) kada pogledas dosta repera ima koji idu off bit,sve je u naglasavanju
provalite nebu-a,na primer na striceva kobasica ili na torti,lik ne prati sner,ali izuva

ps kvejk ja nisam brz,samo ne pratim sner,ali ono imam na primer midzet fanovi,prva strofa skroz off bit,druga skroz pratim sner,kao i za opasno,vezbam jbg,boli me patka :)

ps2 poz za dominika :D

maderfaker - 10 August 2008, 13:06

Moze li ko ovo malo da mi pojasni?

Citat:
A bar is 4 beats
This is a little tricky because rappers and musicians
use different definitions of the word “bar.“ To some
rappers, a bar is two lines of a verse (i.e. one completed
rhyme). To other rappers it is one line of a verse. To a
musician, a bar has nothing to do with lyrics, it has to
do with the beat. And this is the definition we’re going
to use.
A bar is the time it takes to count to 4 on rhythm in a
song. This is only true of songs in 4/4 time signature,
but that includes every single rap song I’ve ever heard.
Typically the snare drum will hit on the 2nd and 4th beat
in each bar. Most rap verses are either 8 or 16 bars
long. A line is whatever lyrics a rapper spits over one
bar.

Izvor: rappershandbook

Ima li nekih vjezbi, koje biste preporuchili za vjezbanje Flow-a? Ja naprimer kada onako pustim neki bit, i onda neki tekst, pokusham u sebi da stopim sa njim, i ne ide mi. Ne znam shta tachno treba da pratim. Mislim da uopshte nemam osjecaj, kako da tekst stopim uz bit... Puno bi mi znacila bilo kakva pomoc. Evo chitam neke e-book, knjige vezi s repom, na engleskom, ali ne mogu najbolje da svatim. Hvala!

ChoME - 10 August 2008, 13:24

Nicolla[MC] pisao/la:
rech FLOW potiche od latinske rechi Flomasterius/Flomas/femininum i znaci TOK,U 19. veku,a mozhda i ranije,englezi,kao vrlo bistar narod...ovaj....englezi su uzeli tu rech zato shto nisu hteli da to vishe bude latinska rech plus zato shto je bila mnogo duga,a znamo da su englezi mrzeshljivi kao crnogorci...nekoliko dana kasnije,kad je jedan englez farbao ogradu svoje kuce pored reke,prolazi jedan latinski mushkarac svojim Lexusom i kazhe:"lep vam je flowmaster ove reke",a englez mu kazhe :"jedi govna,klosharu...mi sad kazhemo samo flowww...hahahaha...mi smo skratili rech,a vi morate da se muchite da kazhete...hahaha" i tako latinski mushkarac nastavi dalje da sheta...vozi on vozi i dodje do Novog Sada,glavnog grada drzhave Danske,trulo mu dodje tu neshto...ali jebiga...nastavi on svoj CRUISIN' po Novom Sadu i u centru pored kontejnera primeti neke klince pored kante kako bacaju rime...izadje on iz Kochije,stade da gleda one fristajlere i vidi kako se jedan dechko istiche medju njima...svi su bacali glupe rime,beatboxmaker im nije dobro radio ali je on i bacao rime i lupao beatbox u isto vreme...razmisli chovek malo,pa pridje i reche..."jeli mali,jel si ti neki gangster ovde,a",a malo ce na to "ne,ja sam FLOW,bacam rime kao zmaj..."..."Dobro"-reche latinski chovek i povede ga sa sobom u CRUISIN' po Novom Sadu...par godina kasnije,dechko po imenu FLOW je sa drugarom EMPTY-em izdao album "Gde si sada 021",ja lichno mislim da je ono dobar album...oni su ga slushali u svom Lexusu...i tako je to pochelo...kazhu da ko zna da baca rime kao taj dechko FLOW,on ima dobar FLOW,a ko ne baca rime kao taj dechko,onda on nema dobar FLOW,razumesh b'ate???????

shalu na stranu,FLOW(eng. TOK) znachi nachin na koji izgovarash svoje rime...sad,nebitno da li ti je dobar text ili nije,svako ko ima dobar flow koji prija ushima dobro zvuchi...ako nemash dobar flow,to se odmah primeti zato shto smeta pri slushanju...ne znam kako josh da ti objasnim...znachi,nachin izgovaranja napisanog texta...piz

Coa Smor - 10 August 2008, 14:24

maderfaker pisao/la:
Ima li nekih vjezbi, koje biste preporuchili za vjezbanje Flow-a? Ja naprimer kada onako pustim neki bit, i onda neki tekst, pokusham u sebi da stopim sa njim, i ne ide mi. Ne znam shta tachno treba da pratim. Mislim da uopshte nemam osjecaj, kako da tekst stopim uz bit... Puno bi mi znacila bilo kakva pomoc. Evo chitam neke e-book, knjige vezi s repom, na engleskom, ali ne mogu najbolje da svatim. Hvala!

Neki moj utisak je da je najbolje da jednostavno - slušaš. Flou je odnos ritmike u vokalu u odnosu na ritmiku matre, ono što utiče na flou (tj na šta bi trebalo obratiti pažnju) bi mogli da budu raspored rima, akcenti, broj slogova, razvlačenje nekih slogova, takve stvari. A možda najlakši način da pronađeš svoj je da jednostavno slušaš kako rade drugi. Ovde na red dolazi širina, jer dirty south reperi recimo imaju neke svoje stereotipe, wu tang svoje, def jux svoje, što više repera si čuo i obratio pažnju kako oni rimuju i voze te strofe, to bolje. Pa onda ukačiš šta ti se gde dopada i nađeš načine da upleteš to u svoje versove. I vučeš puno takvih uticaja jer ako se držiš dva-tri slična repera završićeš kopirajući ih ;)

maderfaker - 10 August 2008, 22:50

Hvala na odgovorima. Jel moze neko da mi pojasni, ovo na engleskom, takoreci, shta je to bar? Kolko sam svatio on je na vecini bitova svake chetvrte sekunde, i pozeljno je da se u tom intervalu otpevaju dva lajna. Jel tako nekako? I josh shta je sner. Ima li to veze sa pevanjem? Trazio sam na netu, ali nisam uspeo da nadjem.
Vulgar - 10 August 2008, 22:55

maderfaker pisao/la:
Hvala na odgovorima. Jel moze neko da mi pojasni, ovo na engleskom, takoreci, shta je to bar? Kolko sam svatio on je na vecini bitova svake chetvrte sekunde, i pozeljno je da se u tom intervalu otpevaju dva lajna. Jel tako nekako?

1/4 sekunde bar :-/ ne...bar je oko 2s i tu treba 1 lajn da se sroka...tj to je ono sto vecina repera radi...

ChoME - 10 August 2008, 22:57

1 bar je 2 sekunde- jedan lajn..
4 bara po obichaju chine jedan loop...
mada moze nekad i vishe zavisi kako ko oce da napravi, ali u pravilu 4 bara je se loopuju...
4 bara 4 lajna...

maderfaker - 10 August 2008, 23:03

Hvala shto mi pomazete. 8)
Shta to znachi lupuju? Kada slusham pesme, chujem da reperi uskladjuju lajnove, prema nekim otkucajima, neshto tup, tup... :mrgreen:
Izvinite shto smetam, ali shto cu kada ne znam. Ko pita ne skita... :lol:

ChoME - 10 August 2008, 23:10

znachi najcheshce je ovako: u jednom baru imash beat (solo bubnjevi) i melodiju...
to se u 3 bara ponavlja, i onda se u chetvrtom malo izmeni melodija...
i to se non stop loopujue ponavlja (ta 4 bara) to je to...
to ti je slichno kao sa iracionalnim brojevima...

oni se lupuju:

imash- 1,123456789123456789123456789123456789123456789123456789123456789123456789

brojevi iza zareza "123456789" se loopuju, i chine matru...
ovo je grubo objashnjenje :D

ne znam valjda sam ti objasnio, i mislim da sam lepo sve rekao kako treba...
jbg kad mi je uchitelj bio naduvan kad mi je objashnjavao barove i to...

maderfaker - 10 August 2008, 23:15

ChoME pisao/la:
znachi najcheshce je ovako: u jednom baru imash beat (solo bubnjevi) i melodiju...
to se u 3 bara ponavlja, i onda se u chetvrtom malo izmeni melodija...
i to se non stop loopujue ponavlja (ta 4 bara) to je to...
to ti je slichno kao sa iracionalnim brojevima...

oni se lupuju:

imash- 1,123456789123456789123456789123456789123456789123456789123456789123456789

brojevi iza zareza "123456789" se loopuju, i chine matru...
ovo je grubo objashnjenje :D

ne znam valjda sam ti objasnio, i mislim da sam lepo sve rekao kako treba...
jbg kad mi je uchitelj bio naduvan kad mi je objashnjavao barove i to...

Dobro si mi objasnio... Svatio sam. Hvala! 8)

ChoME - 10 August 2008, 23:18

opushteno pre godinu dana nisam znao shta znachi mc a ne za loopove i barove...
meni se posrecilo pa sam nasho nekog da mi pomogne, ovako preo neta sam non stop izvisio..

Loon - 11 August 2008, 01:24

ne lupaj. bar su ti DVE linije. bar je onima koji repuju tako, šta bitmejkeri izmišljaju ja pojma neamm
Coa Smor - 11 August 2008, 15:10

Loon pisao/la:
ne lupaj. bar su ti DVE linije. bar je onima koji repuju tako, šta bitmejkeri izmišljaju ja pojma neamm

Jeste ako bacaš dabl tajm :)

inače, bar=takt=zna se šta je takt, u repu najčešće 4/4, i uglavnom tu ti uđe manje više jedan lajn. Osim ako si u dabl tajmu ;)

WEbad - 11 August 2008, 15:38

nadji nekog druga koji bar malo zna nesto oko muzike da mu pustis neku matru, bilo koju, i da ti kaze gde je sner, sta je sner, jer cim ne znas to, ne mozes se "nesvesno", po sluhu, ograniciti na duzinu linije i polozaj rima, jer, moram priznati, lepse mi zvuci kad rima "naleze" na sner (cast izuzecima!)
maderfaker - 11 August 2008, 16:52

WEbad pisao/la:
nadji nekog druga koji bar malo zna nesto oko muzike da mu pustis neku matru, bilo koju, i da ti kaze gde je sner, sta je sner, jer cim ne znas to, ne mozes se "nesvesno", po sluhu, ograniciti na duzinu linije i polozaj rima, jer, moram priznati, lepse mi zvuci kad rima "naleze" na sner (cast izuzecima!)

Ovde, ali stvarno ovde, dje sam ja nema takvoga. 8) Nacu neke knjige na engleskom, pa cu pokushati tako... Hvala!

Debeli - 11 August 2008, 18:12

Loon. Bar je jedna linija ili ti dva snera (:
Loon - 11 August 2008, 19:39

sad sam uspeo da skontam šta je dabl tajm, a to sam baš hteo da pitam. mislio sam da je bar 4 snera to jest 2 linije. ono nezavisno od snera mislio sam da je bar 2 linije al dobro nebitno, ne igra mi to neku ulogu
thruo - 11 August 2008, 21:49

koje sve vrste flow-ova postoje?
LemiSS - 12 August 2008, 01:57

thruo pisao/la:
koje sve vrste flow-ova postoje?

spit fire,doubl time za te ja znam :S

Delfagor - 12 August 2008, 04:16

napisacu drugi put objashnjena neka...

twista ima uglavnom spit fire flow,bizzi boun i krejzi boun uglavnom imaju dabl tajm flow...Ako vam je lakshe ja na ''cuvaj svoje''imam dabl tajm flow,relja ima neki spit fajr flou...Marcelo na ''Podzemlje''stvari ima spit fajr flou,dok Vikler na ''Ajmo''ima dabl tajm flou...Eto

a ima josh milion tripova i flowova,nisam citao celu temu ali cu mimo ovoga ispisati ceo post,valjace nekome...Ako ima neko,bio je kajblov post na starom rivu josh i to...nebitno ispisacu ja novi...

Veliki Župan - 13 August 2008, 02:17

Relja i Vilker...Stvar "Prvi put"....
Jel oni tu imaju dabl tajm flou?

@Delfagor:Ako te nekad ne bude mrzelo da napises....Napisi..... 8)

Veliki Župan - 13 August 2008, 02:26

E da....
A Timbe na "Kik,het,sner"....Kakav flou ima?

Debeli - 13 August 2008, 02:37

Double time je , verujem , kada neko repa normalno pa dabl ubrza...a spit fire ono samo rokanje bez promene ?
I Want That Toy - 13 August 2008, 02:44

delfo, ako vec imas u planu da se iscimas i ispises to, obavezno za svaki navedeni primer navedi i pesmu/strofu gde moze to da se zapazi, jer ce se tako najlakse i najbrze skontati :)
Delfagor - 13 August 2008, 03:04

ne ne....Evo sutra kada ustanem otvoricu temu ovde,i za dabl tajm,i ostale okacicu vam snimke...
Veliki Župan - 14 August 2008, 00:59

Quake pisao/la:
Double time je , verujem , kada neko repa normalno pa dabl ubrza...a spit fire ono samo rokanje bez promene ?

Tako i ja kapiram....

@Delfa:
Opusteno....Napisi kad budes imao vremena.... 8)
Pozdrav svima....

LemiSS - 15 August 2008, 12:39

a ovaj delfa ko da je otishao kod kool g ija ili rakima da mu objasne sta je flow :?
ajde pozuri se brate mcijevi stoje u redovima da cuju neku mudrost

mirkedjani - 16 August 2008, 00:35

de ste culi za to spitfajer flou leba vam ja za to prvi put ovde ucjem

ajde neka mi neko kaze ko je izmislio taj naziv da budem pametan

Delfagor - 16 August 2008, 04:32

mirkedjani pisao/la:
de ste culi za to spitfajer flou leba vam ja za to prvi put ovde ucjem

ajde neka mi neko kaze ko je izmislio taj naziv da budem pametan

pa eto upravo sam ja pomenuo u par postova pre.I to shto cu ja da ti kazhem shta je spit fajr flow ne znachi da cesh ti da budesh pametan.

mirkedjani - 16 August 2008, 05:48

pa de si ti cuo
Loon - 16 August 2008, 14:13

ja sam mu reko :S

nebitno, bilo bi kul da delfa nabriji te fouvove već jednom, kapiram da ima zanimljivih stvari

Debeli - 16 August 2008, 14:46

Loon pisao/la:

nebitno, bilo bi kul da delfa nabriji te fouvove već jednom, kapiram da ima zanimljivih stvari

mirkedjani - 16 August 2008, 14:52

Loon pisao/la:

oces ja to da uradim mesto njega

i niste mi jos rekli odakle ste culi to spitfajer flou

Loon - 17 August 2008, 03:14

ajde, nabroj flouvove, molim te.
mirkedjani - 17 August 2008, 05:17

pre svega imas podelu na on-beat i off-beat flowove

onda imas podelu na flowove normalne brzine i duplo brze (doubletime)

pisacu jos ako si zadovoljan ovim jer nema leba od ovih ostalih repera ovde izgleda...

Delfagor - 17 August 2008, 13:49

:) ))
ChoME - 17 August 2008, 14:58

ovaj delfagor vas zavlachi...
:mrgreen:

Debeli - 17 August 2008, 15:33

Delfa,jebesh onu temu daj nesto ono tvoje, iskucaj nesto skraceno neam pojma...
SUG Portal - 17 August 2008, 18:59

nastavak ovde:
http://www.serbianundergr...flow-vt2975.htm